O akcji

Czysta przestrzeń – wspólna sprawa. To tylko cztery proste słowa, jednak niosą ważny przekaz: to od nas samych zależy, w jakim środowisku żyjemy i jakie ma ono wpływ na zdrowie i życie. Przestrzenie, w których pracujemy, odpoczywamy, bawimy się i uczymy, wszystkie te miejsca, które dzielimy z innymi ludźmi, to nasze wspólne dobro.

Stawiamy na czystość tej właśnie przestrzeni wspólnej, bo od niej zależy jakość naszego życia. Stawiamy na wspólnotę, bo tylko razem możemy zrobić coś wielkiego. Efektem jest akcja „czysta przestrzeń – wspólna sprawa”, podczas której pokażemy, jak wysiłki instytucji miejskich, a także nas samych – mieszkańców, dają wymierny efekt w postaci czystego środowiska, przyjaznego otoczenia i zdrowego powietrza.

Spotykamy się w trzech pięknych polskich miastach: nad morzem, w stolicy i na południu kraju. Każde z miast akcji „czysta przestrzeń – wspólna sprawa” ma swoją specyfikę, każde jest unikalne. W każdym możemy razem zrobić coś dobrego dla wspólnej korzyści.

Zachęcamy też do przeczytania artykułów w naszym przewodniku. Znajdziecie w nim praktyczne informacje, jak w prosty sposób można dbać o środowisko naturalne, a przy tym oszczędzać pieniądze, oraz o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Pytania „jak uciec przed smogiem?” też nie zostawimy bez odpowiedzi.

Wspólnie z Kärcher 

Firma Kärcher od lat angażuje się w aktywności mające na celu poprawę komfortu życia mieszkańców małych i dużych miast. Czystość przestrzeni miejskich, obiektów historycznych czy pomników światowego dziedzictwa kultury jest dla firmy wezwaniem do działania, realizowanym w ramach akcji kompetencyjnych na całym świecie. Te akcje objęły już wyczyszczenie Statui Wolności w Nowym Jorku, pomnika Chrystusa w Rio De Janeiro, Kolosów Memnona w Tebach i olbrzymich wizerunków czterech prezydentów USA w Mount Rushmore w Południowej Dakocie.

Akcje kompetencyjne Kärcher nie omijają Europy. Tu zostały wyczyszczone: Brama Brandenburska w Berlinie, Kolumnada Berniniego okalająca pl. Św. Piotra w Watykanie, wielki diabelski młyn zwany London Eye, pomnik Odkrywców w Lizbonie i Teatr Narodowy w Pradze. W Krakowie i na Jasnej Górze technologią Kärcher czyszczone były Wieża Ratuszowa na krakowskim Rynku Głównym i Wieża Zegarowa jasnogórskiego Klasztoru! 

Wyzwania związane z czyszczeniem powierzchni w przestrzeniach miejskich mogą być różne: mchy i porosty, zanieczyszczenia z powietrza i osady z opadów atmosferycznych, ale także graffiti. Stąd niezbędne jest stosowanie dopasowanych do konkretnych potrzeb optymalnych technologii, skutecznych, ale przyjaznych środowisku. Siły wody i piasku lub mączki marmurowej, ciśnienia powietrza, a nawet suchego lodu o temperaturze  −79°C.

Zaawansowane technologie służą nie tylko przywróceniu świetności tak znanych obiektów, ale zmieniają nasze najbliższe otoczenie. Usuwając brud, pył, zanieczyszczenia z ulic i chodników, poprawiamy jakość wdychanego przez nas samych powietrza, ograniczamy emisję smogu wtórnego, który zalega na drogach. Umiejętnie usuwając odpady, wspieramy środowisko naturalne. Nawet drobne wysiłki, ale każdego z nas, będą mieć ogromny wpływ na wspólną przestrzeń, w której żyjemy.

Tak jak Wy jesteśmy mieszkańcami polskich miast. 

Dla nas wszystkich czysta przestrzeń miejska to wspólna sprawa!